Gudstjenester

Hver tirsdag kl. 08.30: Morgenandagt ved Peter Møller Jensen 
og kl. 16.30: Aftenandagt ved Peter Møller Jensen


Søndag d. 22. september (14. søndag efter trinitatis) 10.30:
Bellahøjmesse/høstgudstjeneste ved Peter Møller Jensen og Louise Getreuer Miskow 12.00: Høstmarked og fejring af Bellahøj kirkes 57-års fødselsdag i og udenfor kirken


Onsdag d. 25. september 17.00:
Børnegudstjeneste ved Asser Skude.


Torsdag d. 26. september 19.00:
Meditationsgudstjeneste ved Peter Møller Jensen

 

Fredag d. 27. september 12.00: 
Klimaandagt ved én af sognets præster.

 

Fredag d. 27. september 14.00:
Ældregudstjeneste ved Johanne Haastrup


Lørdag d. 28. september (15. søndag efter trinitatis) 17.00:
Bellahøjmesse ved Asser Skude Derefter lørdagsmiddag og kl. 20.00 koncert med cellisten Live Johansson og hendes venner i Live Strings


Søndag d. 6. oktober (16. søndag efter trinitatis) 10.30:
Bellahøjmesse ved Louise Getreuer Miskow


Søndag d. 13. oktober (17. søndag efter trinitatis) 10.30:
Bellahøjmesse ved Peter Møller Jensen


Søndag d. 20. oktober (18. søndag efter trinitatis) 9.00:
Løvfaldstur til den nye Trekroner Kirke ved Roskilde med højmesse ved Asser Skude, rundvisning og frokost.


Torsdag d. 24. oktober 19.00:
Meditationsgudstjeneste ved Peter Møller Jensen


Fredag d. 25. oktober 14.00:
Ældregudstjeneste ved Johanne Haastrup


Lørdag d. 26. oktober (19. søndag efter trinitatis) 17.00:
Bellahøjmesse ved Johanne Haastrup Derefter lørdagsmiddag og kl. 20.00 koncert med kirkens band ØrtingHoinessRahbæk og venner

Søndag d. 27. oktober 10.30:
Småbørnsgudstjeneste ved Anette Riis og Asser Skude.


Onsdag d. 30. oktober 17.00:
Halloweengudstjeneste med FDF Utterslev ved Johanne Haastrup


Søndag d. 3. november (Alle helgens dag) 10.30:
Bellahøjmesse med mindeandagt for de afdøde fra Bellahøj-Utterslev sogn (alle præster)


Søndag d. 10. november (21. søndag efter trinitatis/Mortensaften) 16.00:
Bellahøjmesse ved Peter Møller Jensen Derefter Mortensaften-middag med andesteg og æblekage


Tirsdag d. 12. november 18.00:
Børnegudstjeneste med De Grønne Pigespejdere ved Johanne Haastrup


Søndag d. 17. november (22. søndag efter trinitatis) 10.30:
Bellahøjmesse ved Asser Skude


Torsdag d. 21. november 19.00:
Meditationsgudstjeneste ved Peter Møller Jensen


Lørdag d. 23. november (Sidste søndag i kirkeåret) 16.00:
Bellahøjmesse ved Peter Møller Jensen Derefter lørdagsmiddag og koncert med Gospel Unusual


Fredag d. 29. november 14.00:
Ældregudstjeneste ved Johanne Haastrup

Gudstjenster